Press release archive

3i indgår aftale om buyout af Alpharmas Active Pharmaceutical Ingredients-division

06 February 2008

Pressemeddelelse
6. februar 2008

3i indgår aftale om buyout af Alpharmas Active Pharmaceutical Ingredients-division

Kapitalfonden og ventureselskabet 3i har indgået en aftale om at medvirke til et buyout i Active Pharmaceutical Ingredients for 395 millioner dollars (knapt 2 mia. kroner).

Selskabet, der udvikler aktive farmaceutiske ingredienser, er globalt, men mere end halvdelen af forretningen er baseret i København. Active Pharmaceutical Ingredients er en division af Alpharma Inc., som er noteret på børsen i New York. Aftalen er indgået med forbehold for konkurrencemyndighedernes godkendelse.

Det norske selskab, som ledes af Carl-Åke Carlsson, er førende på markedet for generiske produkter til injektion. I den omfattende produktportefølje indgår bl.a. aktive farmaceutiske ingredienser og færdige doseringsformer i en række vigtige antibiotika, som f.eks. Vancomycin, Bacitracin og Polymyxin. Active Pharmaceutical Ingredients har sit hovedkontor i Oslo samt fremstillingsfaciliteter i Oslo, København, Budapest og Taizhou i Kina. Selskabet har 670 medarbejdere, hvoraf 342 arbejder i Danmark, og omsatte for ca. 138,7 millioner dollars i de første 9 måneder af 2007.

Alpharma Inc. blev dannet i 1994 ved en restrukturering af A.L. Laboratories Inc., Dumex A/S og Apothekernes Laboratorium AS.

”Active Pharmaceutical Ingredients er en spændende virksomhed med store muligheder for yderligere vækst gennem sin førende position på det globale marked, højtspecialiserede produktionskompetencer og meget stærke ledelsesgruppe. Vi vil støtte ledelsens planer om at udbygge selskabets position på det hurtigtvoksende marked for antibiotika til injektion. Handlen er et klassisk eksempel på betydningen, at 3i’s store sektorerfaring og geografiske netværk,” siger partner i 3i Steffen Thomsen om aftalen. 
”Vi er en del af en meget dynamisk branche, og på baggrund af 3i’s store branchekendskab og omfattende internationale netværk anser vi kapitalfonden for at være den ideelle samarbejdspartner til at øge væksten i vores virksomhed,” siger Carl-Åke Carlsson, administrerende direktør for Active Pharmaceutical Ingredients.

Peter Chambré, der er tilknyttet 3i som ekstern healthcare-specialist, bliver udpeget som bestyrelsesformand for selskabet ved handlens gennemførelse.

3i har mere end 15 års erfaring med investering i farmaceutiske virksomheder, herunder Betapharm og Domantis, og har opnået gode resultater med at støtte sådanne virksomheder igennem alle finansieringsfaser.

3i’s rådgivere i forbindelse med transaktionen er bl.a. Merrill Lynch, Linklaters, PwC, Marsh og ERM. Gældsfinansieringen er fuldt garanteret af GE (Global Coordinator), CALYON Crédit Agricole CIB, Danske Bank, European Capital Financial Services Limited og HSH Nordbank AG, Nordic Area.


For yderligere information kontakt venligst:
Steffen Thomsen via steffen.thomsen@3i.com eller 33 47 67 03 / 40 28 34 09
Carl-Åke Carlsson på +47 90 69 73 78
Gustav Bard, 3i Nordic, på +46 8 506 101 51 / +46 70-511 64 27

TIL REDAKTIONERNE

Om 3i
3i er et af verdens førende private equity og ventureselskaber. Vi fokuserer på buyouts, growth capital og venturekapital, infrastruktur samt børsnoterede kapitalfonde og investerer over hele Europa, USA og Asien. Vores internationale netværk samt styrken og bredden i 3i’s brancherelationer giver os en række konkurrencefordele. Dette er med til at skabe værdi for vore porteføljeselskaber og aktionærer. Yderligere oplysninger fås på www.3i.com.

3i’s European Buyout Business er førende på det europæiske marked for mellemstore virksomheder. På baggrund af vores lokalkendskab, internationale netværk og vores sektorekspertise er vi førende inden for buyouts af mellemstore virksomheder på op til EUR 1 mia. Med mere end EUR 3 mia. investeret i flere end 60 selskaber i hele Europa investerer selskabet i alle sektorer med særligt fokus på mediebranchen, sundhedssektoren samt serviceydelser. 3i dannede for nylig en fond med EUR 5 mia., som er Europas største fond rettet mod buyouts på markedet for mellemstore virksomheder.