Home

Growth Capital

Företagen vi satsar på har normalt:

  • ett marknadsvärde i storleksordningen 50 miljoner euro - 1 miljard euro
  • en erkänt kompetent företagsledning
  • en tydlig position på marknaden och goda förutsättningar för tillväxt.


I utbyte mot vår investering begär vi normalt en minoritetspost (10-45%) och en plats i styrelsen.  Vi investerar bara i företag där våra intressen sammanfaller med huvudägarnas.

Företagen kan använda vår finansiering och våra ledningsresurser på många sätt, bland annat för att:

  • stödja tillväxt – för att gå in på nya marknader, bygga produktionskapacitet eller göra strategiska förvärv
  • omstrukturera ägarförhållanden – generationsskiften, lösa ut större aktieägare eller förbereda en börsnotering
  • frigöra kapital –ägarna kan frigöra kapital som de byggt upp över tiden genom att sälja en del av sitt innehav men ändå kvarstå som stor aktieägare
  • förstärka balansräkningen - för att utnyttja tillfällen på marknaden som annars inte skulle vara möjliga på grund av hög skuldsättningsgrad

Investeringarna görs i vår egen balansräkning. Det gör att vi kan investera långsiktigt och anpassa oss till förändringar i företaget och på marknaden – när så erfordras. Alla våra investeringar har en utarbetad plan för värdetillväxt och en i förväg överenskommen exitstrategi.